Miesięczne archiwum: sierpień 2015

O grach książka

Tym razem książka w innym stylu niż tu zazwyczaj opisuję – fikcję zastąpiłem absolutnie prawdziwą historią polskich gier komputerowych, okraszoną tytułem Nie tylko Wiedźmin, co wiele mówi o popularnej wiedzy o tej branży. (Bo o grze Wiedźmin wie każdy, prawda?)

Dla mnie książka była szczególnie ciekawa chyba dlatego, że samodzielne obserwowanie rynku gier mogę notować najwyżej od około dekady. W związku z tym z przyjemnością poznaję dzieje dawniejsze – np. kiedy podstawowym instrumentem gracza był magnetofon. A książka zaczyna się od historii jeszcze wcześniejszej – pierwsza data w niej podana to rok 1958 – wówczas Bogdan Miś napisał Kółko i krzyżyk wyświetlane na oscyloskopie przez komputer XYZ. A potem dat jest coraz więcej, bo Marcin Kosman skrupulatnie opisuje kolejne przedsięwzięcia rodzimych programistów, powstające i upadające przedsiębiorstwa. Z co ważniejszych gier zamieszczone są również zrzuty ekranu, ale bardzo poglądowe – niewielkie i czarno-białe.

W tej podróży przez wieki (no, powiedzmy) natrafiłem też na kilka znajomych akcentów – gry Polanie i A.D. 2044 to jedne z moich pierwszych wspomnień w kategorii elektronicznej rozrywki.

Dla stworzenia tej książki autor nie tylko przejrzał niejedne archiwalne czasopisma, ale też rozmawiał z uczestnikami opisywanych wydarzeń – programistami, przedsiębiorcami, dziennikarzami. Liczne fragmenty tych rozmów zawarte są w książce, dodając jej kolorytu.

Summa summarum, ta książka to opis potknięć, porażek, ale przede wszystkim sukcesów i rozwoju branży gier wideo w Polsce. Jeśli was ciekawi ta tematyka – przeczytajcie!

Zaszyfrowane pudełko

Gra „Kryptos” mieści się w niepozornym pudełku. Ale choć małe, jest w nim wszystko czego potrzebujesz, by myśleć logicznie, kalkulować, dedukować i zdążyć rozwiązać zagadkę przed przeciwnikami.

P1170974
Ku rozczarowaniu niektórych, a ku mojej uldze, po rozpakowaniu gry okazało się, że nie będziemy musieli rozwiązywać prawdziwie kryptologicznych zadań, żadnych rachunków, algorytmów, nic z tych rzeczy. Z drugiej strony, już pierwsza rozgrywka pokazała, że wygrać wcale nie jest łatwo, a gra wymaga logicznego myślenia, dużej koncentracji, umiejętności kalkulacji i dobrej pamięci. Przydatna też jest łatwość blefowania.

P1320169
Na czym więc deszyfracja polega? Na odgadnięciu kolorów i liczb na kartach, należących do pozostałych graczy. W dedukcji pomagają kolorowe żetony, którymi oznacza się na wspólnej planszy liczby odkrytych już kart.

P1170946

Gra usatysfakcjonuje graczy którym niepotrzebna jest fabuła, a liczy się dobry mechanizm. Zasady są jasne, możliwe do szybkiego opanowania. Za to strategie ujawniania i odgadywania kart możliwe są różne, więc z reguły nie poprzestaje się na jednej rozgrywce.
Dla tych co lubią nieco sztafażu, dekoracji i wchodzenia w role, wydawca przygotował adekwatną szatę graficzną, dzięki której gracz może się poczuć jak szpieg, w którego ręce wpadły tajne notatki.

P1320180

Z mojego punktu widzenia, wielką zaletą gry jest jej kompaktowy rozmiar. Dzięki niemu towarzyszyła nam już w podróży i stanowiła miły wypełniacz wakacyjnego czasu. Coraz częściej doceniam gry, które można ze sobą łatwo zabrać, ponieważ kiedy jak kiedy, ale na urlopie najłatwiej znaleźć czas zarówno na czytanie książek, jak granie w gry towarzyskie. Zwłaszcza kiedy zbierze się większa ekipa entuzjastów. Do gry „Kryptos” wystarczy trzech graczy, ale – jak to często bywa – rozgrywka staje się ciekawsza, kiedy uczestniczy w niej większa ilość osób.

Specyfikacja z instrukcji:
wiek: +8 lat
ilość graczy: 3-6
czas rozgrywki: 15 min.